Constant Current LED Driver Mean Well LCM-60BLE 230V to 2-90V 500 > 1400mA Dimmable via Casambi App
Stock basso, solo 2 unita
SKU
40193
  • For dim & control of LED strips and modules in indoor applications
  • Wireless control via integrated CASAMBI module
  • Constant current adjustable 500/600/700/900/1050/1400 mA adjustable via DIP switch
Before starting, all that is required is to download the app to a smartphone or tablet for setting up scenes, timers, etc. To expand the network and develop personalized intelligent lighting control systems, it is also possible to connect LCM-60BLE to all Casambi-compatible devices such as wall switches or light sensors. The series is equipped with a DIP switch for setting the output current and includes an AC input with push functionality. With the conventional wall switches installed, programming allows flexible control not only of the wired LED driver but also of the available luminaires and assigned groups or scenes. The Meanwell LCM-60BLE LED driver is installed in a plastic housing of protection class II, has a built-in active PFC function and an efficiency of up to 90%. This offers protection against short-circuits, overvoltage and overheating, overvoltage protection of 2kV (L-N) and has a service life of over 50,000 hours.
Features of the Meanwell LCM-60BLE Casambi power supply unit
  • With integrated CASAMBI module
  • Input voltage range: 180- 295 V AC (50 - 60Hz)
  • Output voltage: 2 V - 90 V (depending on the set constant current also higher, see data sheet)
  • Output current: 500/600/700/900/1050/1400 mA adjustable via DIP switch
  • Recommended for all LumiBar LED strips, including LumiBar3098+, LumiBar3090, Lumibar3080
  • Output power max: 60.3 W
  • Efficiency: up to 90%
  • Dimming range: 10% - 100%
  • Protected against overheating, overvoltage, overload and short circuit
  • Protection class II
  • For LED and lighting applications
  • Built-in PFC circuit, auto recovery
  • Operating temperature: -25° C - +90° C
  • Protection class: IP20
  • Dimensions (L x W x H): 124 x 82 x 23 mm
  • Weight: 240 g
Maggiori Informazioni
SKU 40193
Gamma di tensione driver (V) 2 to 90
Corrente di uscita 500 to 1400
Dimmerabile Si, Wifi control
Dimensioni 124x82x23 mm
Manufacturer Part Number 4062986003549
Fabbricante Mean Well
Codice prodotto del produttore 4062986003549
Gamma di prodotti LCM
Disponibile piu dello stock YES
Dimensioni: Lunghezza (mm) 12.4
Dimensioni: Larghezza (mm) 82
Dimensioni: Altezza (mm) 23
Scrivi la tua recensione
Stai recensendo:Constant Current LED Driver Mean Well LCM-60BLE 230V to 2-90V 500 > 1400mA Dimmable via Casambi App